Co powinien jeść młody sportowiec? Fundacja Studio Figura przeprowadziła warsztaty na obozach piłkarskich dla dzieci.

Tegoroczny sezon wakacyjny dobiega końca, w związku z czym już możemy powiedzieć, że Fundacja Studio Figura wykorzystała go w pełni. Przez ostatnie, letnie miesiące przeprowadziliśmy serię warsztatów na obozach piłkarskich dla dzieci. Uczyliśmy młodych sportowców, co powinni jeść, by w przyszłości wyrosnąć na wielkich atletów

Rola diety w życiu sportowca

Choć prawidłowe żywienie jest ważne w przypadku każdego dziecka, szczególnie istotną rolę odgrywa w życiu młodego sportowca. To właśnie ono zapewnia energię, wzmacnia odporność, a także wspiera rozwój i regenerację organizmu po intensywnych treningach czy zawodach.

Z uwagi na to wykorzystaliśmy fakt odbywanie się letnich obozów dla dzieci w Akademii Piłkarskiej Reissa i przeprowadziliśmy serię warsztatów. Postawiliśmy sobie za cel nauczenie młodych sportowców odpowiednich nawyków żywieniowych i zasad tworzenia zdrowej diety.

Zdrowy i aktywny sportowiec

Podopiecznych Akademii odwiedziła nasza dietetyk, która pokazała, jak prawidłowo komponować posiłek zarówno przed, jak i po treningu. Uczyła, które produkty, z racji na swoje bogactwo składników odżywczych, powinny znaleźć się na talerzu piłkarza. Oprócz tego wspólnie z chłopcami stworzyła piramidę zdrowia młodego sportowca, na której znalazły się nie tylko produkty spożywcze, ale i różne formy aktywności fizycznej.

Choć zajęcia dotyczyły głównie jedzenia, nie zabrakło też innych tematów, takich jak rola regeneracji organizmu, snu i nawodnienia. Wszystkie te elementy odgrywają istotną rolę w życiu sportowca i bez nich niemożliwe byłoby osiąganie sportowych celów. Młodzi piłkarze zyskali więc wiedzę również na temat tego, jak odpoczywać po wysiłku, ile potrzebują snu, jak odpowiednio się nawadniać i co konkretnie pić podczas treningów.

Przekąski dla sportowców, czyli co jeść, żeby być mistrzem

Nieodłączną częścią naszych spotkań były warsztaty kulinarne, podczas których pokazaliśmy młodym piłkarzom już nie, jakie posiłki jeść, ale jak je przygotowywać. Wspólnie przyrządziliśmy szybkie i proste przekąski, m.in. kulki mocy, które dodadzą energii młodym sportowcom podczas meczów, zdrowe, pyszne koktajle oraz kanapki pełne warzyw i innych wartościowych składników. Po gotowaniu przyszedł czas na najlepsze – degustację.

Z warsztatów dzieci wróciły więc najedzone i wyposażone w wiedzę na temat tego, jak ważne jest odżywianie, jak duży wpływ ma na wyniki sportowe i co jeść, by zachować dobrą kondycję. Dzięki temu będą mogły dokonywać świadomych i odpowiedzialnych wyborów żywieniowych, a w konsekwencji osiągać wymarzone rezultaty.

Poznaj naszych podopiecznych Fundacji Studio Figura, klikając tutaj
Chcesz pomóc naszej inicjatywie? Dołącz do naszej zrzutki.
Wolisz, działać? Zostań wolontariuszem.
Jesteś rodzicem i szukasz pomocy dla swojego dziecka, które ma problem z nadwagą lub otyłością? Skontaktuj się z nami.