W zdrowym ciele zdrowy duch — Fundacja Studio Figura na Survival Race KIDS

11 września 2022 roku Fundacja Studio Figura promowała zdrowe odżywianie wśród najmłodszych i ich opiekunów, w czasie jednego z najpopularniejszych w Polsce wydarzeń sportowych dla dzieci — miejskiego biegu z przeszkodami Survival Race KIDS. Chłopcy i dziewczynki po przebytej pełnej przeszkód trasie mogli dowiedzieć się od wolontariuszy Fundacji, jak wzmocnić swoją siłę oraz wytrzymałość dzięki prawidłowej diecie. Dla rodziców zostały przygotowane broszury informacyjne o zagrożeniach płynących z nadwagi i otyłości u dzieci oraz zaproszenia do fundacyjnej Grupy Wsparcia na Facebooku. Impreza odbywała się w Poznaniu, w parku przy Starym Browarze.

Aktywność fizyczna i dieta w życiu dziecka

Ruch i prawidłowa dieta to jedne z najważniejszych czynników mających wpływ na rozwój dziecka. Ważne jest więc, aby od najwcześniejszych lat dbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej u najmłodszych oraz kształtować u nich nawyki zdrowego żywienia.

Ryzyko nadwagi i otyłości, a także licznych chorób z nimi związanych, może zminimalizować również dawanie dzieciom dobrych przykładów. Tak, jak robi to Survival Race KIDS, zachęcający dzieci do uprawiania różnego rodzaju sportu i Fundacja Studio Figura, która zgodnie ze swoim motto „lepiej zapobiegać niż leczyć”, naucza rodziców oraz ich podopiecznych, jak jeść pysznie i zdrowo.

Atrakcje, które bawią i uczą

Przygotowane przez Fundację Studio Figura atrakcje dla dzieci, oprócz wywoływania na ich
twarzach uśmiechu, miały również uczyć:

  • malowanie buziek i tatuaże ze wzorem ulubionego warzywa lub owocu — pozwalało to wolontariuszom rozpocząć rozmowę z najmłodszymi na temat ich żywienia, wyjaśnić co złego jest w ciągłym zajadaniu się słodyczami oraz fast foodami, a także co powinny jeść, by być jeszcze silniejsze i zdrowsze.
  • rebusy i kolorowanki — to prosty sposób, by przekazać dzieciom trudniejszą wiedzę z zakresu odżywiania. Każda kolorowanka przygotowana przez Fundację została wzbogacona o krótki tekst, który wyjaśnia takie pojęcia, jak m.in. kwasy Omega3, głód glukozowy, a także czym jest kozieradka.

Dla rodziców natomiast zostały przygotowane materiały informacyjne o działaniach Fundacji na rzecz walki z problem nadwagi i otyłości u najmłodszych, a także edukowaniu o zdrowym stylu życia.