Podopieczna Fundacji – Natalia 11lat, Mikołów

Natalka jest jedną z najbardziej wrażliwych oraz zamkniętych w sobie podopiecznych Fundacji Studio Figura. Jednym z jej skrytych marzeń jest ubrać się bez wstydu, podobnie do rówieśników, w bluzki z krótkim rękawkiem, crop top, krótką sukienkę. Ograniczają ją nieustanne refleksje o ciele, wyglądzie, o tym co myślą inni, o tym jak ja ocenią. Czy to są myśli, które powinny na co dzień towarzyszyć 11-latce?

Adaś z Mamą i fundacją

Historia Natali

Ciężko jest wyobrazić sobie, z czym zmaga się Natalia, która zamiast po prostu wyjść i spotkać się z rówieśnikami, jest przytłoczona lękiem i wstydem. Jest bardzo smutna, że nie podczas zajęć z wychowania fizycznego nie może dać z siebie 100%, ze względu na tuszę, która mocno ją ogranicza… Rówieśnicy okrutnie dokuczali dziewczynce, wyzywając ją ze względu na jej wagę, nie przebierając w krzywdzących ją epitetach. Podczas rozmowy o doświadczeniach związanych z wagą wydaje się być zagubiona, jakby nie do końca rozumiała co się dzieje, bo przecież waży tylko trochę więcej niż inni. A okazuje się, że to trochę więcej zmienia wszystko. Zdanie sobie sprawy, że otyłość mocno oddziałuje na wszelkie aspekty jej życia jest niezwykle trudne, bo gdy była młodsza nie zauważała problemu. Jednak z wiekiem przychodzi coraz większa świadomość, tak jak u Natalki, zostawiając trwały ślad w psychice. By powiedzieć basta poniżeniu, dyskryminacji i niezadowoleniu z siebie, Natalka wraz z rodziną zwróciła się po pomoc do Fundacji Studio Figura.