Fundacja Studio Figura: Inspirująca historia Kuby i jego mamy

Otyłość jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych nie tylko ludzi dorosłych, ale także dzieci. Maluchy z nadwagą często pozostają w tyle swoich rówieśników. Dyskryminacja, poniżanie i etykietowanie są realnym zagrożeniem dla rozwoju każdego człowieka. Niestety nie każdy rodzic jest świadomy konsekwencji otyłości u swojego dziecka.

Fundacja Studio Figura – otyłość wśród najmłodszych, czyli epidemia XXI wieku

Nadwaga może być początkiem wielu dolegliwości oraz istotnie wpływa na zwiększenie ryzyka występowania chorób przewlekłych. Skutki nadmiernych kilogramów negatywnie wpływają również na zdrowie psychiczne i budowanie relacji międzyludzkich. Jako Fundacja Studio Figura pragniemy pomagać najmłodszemu pokoleniu, by w zdrowym ciele i stabilnym poczuciu własnej wartości stworzyli w przyszłości dobre społeczeństwo!

Kuba i jego mama

Walka z otyłością. Zaczęło się od Pani Eweliny

Jedną z kobiet, które zaufały Studio Figura, jest Pani Ewelina. Dzięki ogromnej sile i konsekwentności zgubiła aż 37 kilogramów! Z wyzwaniem nadwagi zmagał się również 7-letni Kuba, syn Pani Eweliny. Dzięki udanej metamorfozie w Studio Figura Mogilno, mama zauważyła złe nawyki żywieniowe swojego syna. Jak sama stwierdziła, budowanie przyzwyczajeń zaczyna się bardzo wcześnie. Teraz wystarczyło dobrze zdiagnozować, które nawyki Kuby wymagają najpilniejszej zmiany. Nastała pora, aby zadbać o zdrowsze życie dziecka.

Ewelina

Jak zadbać o zdrowie Kuby? Od czego zacząć odchudzanie?

Zmniejszenie ilości słodyczy i kolorowych napoi było pierwszym krokiem pomocy dla Kuby. Warto pamiętać o tym, że picie wody również jest elementem nawyków żywieniowych, które najlepiej wdrażać już od najmłodszych lat. Najważniejszą zmianą było wprowadzenie nowej, zbilansowanej diety. Sposób odżywiania się Kuby stał się przede wszystkim regularny, a między posiłkami zachowywane są 3-godzinne odstępy. Pani Ewelina zadbała również o to, aby dieta obfita była w owoce i warzywa. Jak sam Kuba przyznaje, najbardziej posmakowały mu marchewki, ogórki, banany oraz jabłka.

Na pytanie, jak się czuł, gdy ważył więcej, Kuba odpowiada z dziecinną szczerością – niefajnie. Miał problemy z bieganiem oraz szybko się męczył. Jego mama zadbała jednak także i o to. Metamorfoza to również wprowadzenie aktywności w życie dziecka. Należy o tym pamiętać, ponieważ zgodnie ze słynną sentencją w zdrowym ciele, zdrowy duch, regularne ćwiczenia znacząco poprawiają jakość całego naszego życia.

Na czym polegają złe nawyki żywieniowe? Możliwe przyczyny otyłości

Martwisz się, że Ty lub Twoje dziecko może mieć złe nawyki żywieniowe? Chociaż wielu z nich uczymy się nieświadomie na etapie dziecięcym, nigdy nie jest za późno, aby je zmienić. Walka z niezdrowymi przyzwyczajeniami wiąże się z dużą ilością pracy nad sobą, a czasem skorzystania z dodatkowej pomocy, ale historia Pani Eweliny oraz Kuby, udowadnia, że zmiana przyzwyczajeń jest możliwa. Przykładowymi złymi nawykami żywieniowymi są:

• unikanie owoców i warzyw

• objadanie się, zwłaszcza na noc

• dieta oparta o wysokoprzetworzone produkty lub produkty zawierające puste kalorie

• nieregularna dieta, na przykład pomijanie śniadań

• głodzenie się

• jedzenie z nudy lub pod wpływem emocji

• zbyt szybkie spożywanie posiłków.

Warto pamiętać o dobrych praktykach pracy nad nawykami żywieniowymi. Nagłe zmiany, takie jak radykalne ograniczenie ilości jedzonych potraw lub jedzenie tylko jednego wybranego dania, nie są ani zdrowe, ani dobre. Na dłuższą metę nie przyniosą oczekiwanych efektów. Doskonalenie nawyków żywieniowych wymaga przemyślanego podejścia.

Sylwia Bartnik ćwiczenia na swanie

Fundacja Studio Figura – pomóżmy dzieciom w walce z otyłością

Marzenia się spełniają, to piękne podsumowanie zmian Kuby oraz jego mamy. W imieniu Fundacji Studio Figura serdecznie gratulujemy wielkiej przemiany. Jeśli chcesz wspomóc walkę z epidemią otyłości wśród najmłodszych, ciepło zachęcamy do zostania wolontariuszem oraz wpłat na konto Fundacji

NR RACHUNKU: 02 1050 1520 1000 0090 8137 8441

TYTUŁ PRZELEWU: Na cele statutowe Fundacji Studio Figura.