Edukujemy i wdrażamy profilaktykę otyłości oraz zaburzeń odżywiania wśród Nastolatków. Kampania „Mindful eats, happy feels. Zaprzyjaźnij się z ciałem i popraw swoją relację z jedzeniem”

Edukacja żywieniowa i psychoedukacja młodzieży w całej Polsce

W marcu wystartował kolejny projekt Fundacji skierowany do polskiej młodzieży „Mindful eats, happy feels. Zaprzyjaźnij się z ciałem i popraw swoją relację z jedzeniem” Głównym celem projektu jest profilaktyka otyłości i zaburzeń odżywiania, które stają się coraz bardziej powszechne wśród młodych ludzi. Naszym głównym celem jest wspieranie nastolatków w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i osiągnięcia równowagi w świadomym odżywianiu. Działania kampanii obejmują bezpłatne warsztaty edukacyjne w szkołach w całej Polsce, oplakatowanie miast i tematyczne, edukacyjne posty na naszych social mediach.

Jakie tematy podejmujemy podczas warsztatów?

Edukacja na temat zdrowego odżywiania, akceptacji siebie i swojego ciała ma kluczowe znaczenie dla rozwoju każdego nastolatka. Pomaga to nie tylko w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zdrowia fizycznego, ale także w budowaniu poczucia własnej wartości i kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych na całe życie. Podczas warsztatów poruszony został obszar zdrowego odżywiania. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, poznali zasady zdrowego żywienia oraz nabyli umiejętności komponowania pełnowartościowych, zbilansowanych posiłków. Oprócz tego omówiona została zasada 80/20. Według tej zasady, aby osiągnąć zdrową równowagę w diecie, należy stosować zdrowe nawyki żywieniowe w około 80% przypadków, pozwalając sobie jednocześnie na elastyczność lub produkty mniej odżywcze, tak zwane „rekreacyjne” w proporcji około 20%. Zadbaliśmy także o zrozumienie związku emocji z jedzeniem oraz istotę budowania zdrowych nawyków, które wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Oprócz tego podjęta została tematyka uważności. Podczas warsztatów omawialiśmy również treści związane z „relacją z ciałem”, zwracając uwagę na sposób, w jaki social media kreują kanon piękna oraz jak wpływają na postrzeganie własnego ciała. Skupiliśmy się także na zrozumieniu konceptu bodyshamingu i na prezentacji ruchu bodypositive jako reakcji na niego. Naszym celem było zachęcenie uczestników do zatroszczenia się o swoje ciało, do dbania o swoje emocje i potrzeby. Poruszony został również temat zaburzeń odżywiania, aby zwiększyć świadomość uczestników i działać profilaktycznie.

Podsumowanie projektu w liczbach

Do tej pory z naszych warsztatów skorzystało ponad 550 nastolatków. Zorganizowaliśmy 26 spotkań. W projekt łącznie zaangażowało się 43 prowadzących. Odwiedziliśmy 22 miasta w 15 województwach w Polsce.

Materiały cały czas służą edukacji w całej Polsce!

Dużym zainteresowaniem cieszą się nasze materiały, które umożliwiają specjalistom prowadzenie warsztatów według naszego autorskiego programu. Materiały są cały czas dostępne. Dietetyku, psychologu, pedagogu jeżeli jesteś zainteresowany zgłoś się po pakiet i edukuj młodzież z zakresu zdrowego stylu życia!

Poznaj naszych podopiecznych Fundacji Studio Figura, klikając tutaj
Chcesz pomóc naszej inicjatywie? Dołącz do naszej zrzutki.
Wolisz, działać? Zostań wolontariuszem.
Jesteś rodzicem i szukasz pomocy dla swojego dziecka, które ma problem z nadwagą lub otyłością? Skontaktuj się z nami.