Rozmawiamy o hejcie w ramach kampanii #NieZnaszNieHejtuj.

10 maja odwiedziliśmy uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach, by porozmawiać o hejcie wobec dzieci i młodzieży z otyłością. To jedno ze spotkań w ramach naszej kampanii – #NieZnaszNieHejtuj.

Uczestnicy warsztatów z plakatami.

Dlaczego wystartowaliśmy z kampanią przeciwko hejtowi?

Rok 2022 był rekordowy pod względem prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Jak wynika z policyjnych danych, życie próbowało odebrać sobie aż 150% więcej młodych osób niż w 2020 roku! Są to dramatyczne wieści, a my – jako fundacja, która niesie pomoc dzieciom – nie mogliśmy pozostać na nie obojętni.

Wiemy, że jedną z głównych przyczyn, która popycha dzieci do takich zachowań, jest hejt, którego mogą doświadczyć w szkole bądź sieci. Często dotyczy on wyglądu i wagi. Wystartowaliśmy więc z kampanią, której celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści, hejtowi i przemocy wobec dzieci oraz młodzieży z otyłością.

Jak działamy?

Naszą kampanię nazwaliśmy #NieZnaszNieHejtuj. Hasztag ten mówi o tym, że przyczyn otyłości jest wiele i możemy nie znać historii, która stoi za danym przypadkiem. Dlatego tak ważne jest, by powstrzymać się od pochopnych ocen. Ocen i przykrych komentarzy, które wcale nie motywują do zmniejszenia masy ciała. Wręcz przeciwnie – tylko pogarszają sprawę.

Chcemy walczyć z hejtem i uświadomić społeczeństwo, do czego może prowadzić komentowanie czyjejś masy ciała. Dlatego w ramach kampanii przeprowadziliśmy wywiady ze specjalistami w dziedzinie psychologii oraz dietetyki, a także z osobami, które doświadczyły wykluczenia ze względu na swój wygląd. Dodatkowo udostępniliśmy szereg artykułów dotyczących hejtu, przemocy psychicznej i otyłości. Częścią kampanii są też warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ostatnim czasie takie zajęcia przeprowadziliśmy w Szkole Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach.
Uczniowie prezentują banery przeciwko hejtowi.
Uczeń pracuje nad plakatem, który ma walczyć z hejtem.

Co robiliśmy podczas warsztatów?

Podczas warsztatów w obornickiej podstawówce oprócz rozmów na temat hejtu wobec osób otyłych nie zabrakło też angażujących ćwiczeń. W pierwszym module młodzież podzielona na mniejsze grupy miała za zadanie stworzyć profil hejtera. Drugie ćwiczenie polegało na burzy mózgów, podczas której uczniowie klas VII i VII wspólnie szukali przyczyn otyłości. Następna część dotyczyła objawów fat shamingu, czyli zachowań, których celem jest ośmieszenie danej osoby ze względu na jej wagę. Na zakończenie warsztatów uczestnicy stworzyli banery w celu walki z hejtem. Zajęcia pozwoliły uczniom dowiedzieć się, po czym rozpoznać hejt i hejtera, a także zrozumieć, że otyłość wcale nie musi być wynikiem świadomej decyzji o tym, by prowadzić niezdrowy tryb życia.

Spędziliśmy czas w miłej atmosferze, jednocześnie rozmawiając o rzeczach ważnych. Hejt wobec osób otyłych, zwłaszcza w środowiskach szkolnych, staje się coraz bardziej powszechny. Trzeba więc mówić o nim głośno i szerzyć wiedzę o tym, jak niebezpieczny jest dla zdrowia psychicznego młodych ludzi.
Poznaj naszych podopiecznych Fundacji Studio Figura, klikając tutaj

Chcesz pomóc naszej inicjatywie? Dołącz do naszej zrzutki.

Wolisz, działać? Zostań wolontariuszem.

Jesteś rodzicem i szukasz pomocy dla swojego dziecka, które ma problem z nadwagą lub otyłością? Skontaktuj się z nami.

Plakat przedstawiający cechy charakteru hejtera. Uczestnicy warsztatów o hejcie wykonujący zadania. Chłopcy trzymający wykonane przez siebie plakaty przeciwko hejtowi. Uczestnicy warsztatów stop hejt na scenie.